روش های جدید ارتباطات تلفنی از طريق IP

قبل از مطالعه این بخش به سوالات زير پاسخ داده و در صورت مثبت بودن ادامه دهيد.

  1. آيا سازمان و يا شرکت شما دارای دفاتری در شهرهای ديگر است كه بايد روزانه با آنها در ارتباط باشيد و به همين دلیل متحمل هزینه های سنگين ارتباطات بين شهري می شويد؟
  2. آیا می خواهید سیستم ارتباط با مشتری خود را پيشرفته کرده و در هر زمانی پاسخگو باشيد؟
  3. آیا می خواهید از سرویس های جديد VoIP در شبکه های داخلی تلفنی خود استفاده کنید؟

گیتوی ویپ

ارتباط 2 یا چند سانترال از طريق شبکه IP

در اين روش 2 يا چند سيستم سانترال كه داراي داخلي هاي مربوط به خود هستند اين امكان را دارند كه از طريق شبكه IP و با استفاده از گیت وی ویپ به یکدیگر متصل می شوند. با اين روش كاربران داخلي هر سانترال به راحتي مي توانند با كاربران سانترال هاي ديگر در ارتباط باشند بدين ترتيب اينگونه به نظر مي آيد كه همه كاربران سانترال ها داخلي يك سانترال شده اند. همه اين ارتباطات از طريق شبكه IP برقرار شده و نيازي به گرفتن كد بين شهري نيست در نتيجه هزينه هاي ارتباطي به شدت كاهش مي يابد. نكته قابل توجه در اين است كه اگر تعداد سانترال ها از 2 عدد بيشتر باشد نياز به يك سرور IP-PBX براي روتينگ بين گيت وي ها است. رهیاب سیستم روشی ارایه می نماید که نيازي به اين سرور نيست. وبا استفاده از جداول روتينگ بين گیت وی ها این ارتباط برقرار می شود. در شكل زير دياگرام اين ارتباط نشان داده شده است.

Voip Gateway

انتقال خطوط تلفن از يك نقطه به نقطه ديگر

در اين حالت مي توان خطوط تلفن را در هر نقطه اي كه كشيده شده است به هر نقطه و يا شهر ديگري منتقل كرد. روش كار بدين شكل است كه خط تلفن را به گيت وي متصل كرده و از طريق شبكه IP بوق تلفن را به نقطه ديگر كه داراي VoIP Gateway مي باشد منتقل مي كنيم. سپس با متصل كردن گوشي تلفن به VoIP Gateway در آن نقطه مي توان همان شماره مورد نظر را روي خط تلفن داشت. به اين روش انتقال خط تلفن از طريق شبكه IP مي گويند. در شكل زير بلوك دياگرام اين سناريو نشان داده شده است. اين روش براي انتقال خطوط مخابراتي براي مناطقي كه شبكه مخابراتي نداشته بسيار مناسب و مقرون به صرفه است.

Gateway FXO

انتقال ديتا و فاكس از طريق شبكه VoIP

در اين روش با استفاده از گيت وي ویپ از طريق شبكه IP مي توان ديتا و فاكس را منتقل نمود.

گیتوی FXS

ايجاد مركز تلفن IP-PBX

اين روش مناسب سازمان ها و شركت هايي است كه هيچ گونه بستر مخابراتي داخلي نداشته و مي خواهند شبكه مخابراتي خود را با استفاده از بستر شبكه IP راه اندازي كنند. در اين روش از طريق شبكه LAN داخلي و با استفاده از IP-PBX كه به عنوان مركز تماس و كنترل كننده مركزي ( در حكم سانترال ) است اين شبكه برقرار مي شود.

IP-Phone ها ( تلفن هاي IP-Based ) در اين مركز تماس IP-PBX رجيستر شده و امكان ارتباطات داخلي فراهم مي شود. امكان ارتباط با خطوط شهري نيز از طريق VoIP Gateway مهيا مي شود. مزيت اين روش در اين است كه IP-phone ها از نقاط راه دور هم مي توانند از طريق شبكه اينترنت به اين شبكه متصل شده و با كاربران داخلي ارتباط برقرار كنند. سرويس هاي IVR، صندوق صوتي براي هر كاربر ، انتقال و ضبط مكالمه ، گزارش گيري و صدها سرويس ديگر كه فراهم كردن آن در شبكه هاي مخابراتي سنتي بسيار پيچيده و پر هزينه است در اين سيستم به راحتي قابل پياده سازي است.

ippbx